Jak heřmánek působí? ✨
Účinnými látkami obsaženými v heřmánku jsou silice, bisabol, farnesen, matricin, a polyacetylenové sloučeniny. Tyto látky působí naše tělo protizánětlivě, uvolňují křeče a zvyšují pocení. Heřmánek za nás patří mezi jeden z pěti TOP bylinek na uklidnění mysli a těla.
Kde ho najdete? 🌏
S heřmánkem pravým se u nás setkáme celkem často. Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech podél cest, v polích a na loukách. Původně rostl heřmánek pravý pouze v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. Do střední Evropy se dostal jako plevel s dovozem obilí. Na našem území to byl známý polní plevel. Dnes se pro průmyslové využití hojně pěstuje.🌾
Květy heřmánku pravého sbíráme celou sezónu – od května do září. Někdy si můžeme heřmánek splést se rmenem. Chceme-li mít jistotu, že se jedná o heřmánek pravý, může nám posloužit jednoduchý test. Utrhneme jeden květ a roztrhneme ho podélně na dvě poloviny. Jedná-li se o heřmánek pravý je lůžko duté. U rmenu je lůžko naopak vyplněné.
Jak heřmánek pomáhá? 🙏🏼
Hlavní účinnou látkou heřmánku pravého je silice. Její množství v sušené bylině se pohybuje kolem 1 %. Heřmánek pravý se užívá vnitřně v nálevu při nejrůznějších střevních potížích. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Uvolňuje křeče a zvyšuje pocení.
Zevně se využívá jako součást obkladů na špatně se hojící rány, proti kožním vyrážkám, k léčbě hemoroidů a při ošetřování popálené kůže. Snižuje bolest, urychluje hojení a zabraňuje tvoření velkých jizev. Silice obsažené v heřmánku pravém snižují hladinu serotinu a bradykininu – látek vznikajících při alergických reakcích. Používá se proto i jako lék proti alergii.
Heřmánkový čaj není jen obyčejný nápoj, ale také symbol klidu, domova a pohody, který vám navodí pocit klidu a uvolnění.😌✨